Kotrógép kanalak pozícionálása – Gyorscserélőbe épített billentő rotátorral
Az utóbbi években számos új megoldás látott napvilágot, amelyek segítik a munkagépek szerelékeinek pozícionálását. A munkagépes piac pozitív fogadtatásban részesíti az új módszereket, hiszen jelentősen javítják a munkagépek hatékonyságát, kihasználtságát. Kotrógép eszközök mozgatásával foglalkozó cikksorozatunkban a kanalak billentését és forgatását lehetővé tevő eszközöket járjuk körbe.
Cikksorozatunk első részében a kanálba épített billentő rotátorról írtunk.
És most következzen a gyorscserélőbe épített rotátor.
A kanalak billentése munkahengeren kívül történhet rotátorral, ami a kanálba, de akár gyorscserélőbe is beépíthető. Ebben a cikkünkben azt mutatjuk be, hogy
- mi a különbség a gyorscserélőbe épített, illetve a kanálba épített rotátor között.
- mikor érdemes az egyiket, illetve másikat választani.
Mi a különbség a gyorscserélőbe és a kanálba épített billentő rotátor között?
Gyorscserélőbe épített rotátor
A gyorscserélőbe épített rotátor működése tulajdonképpen nagyon hasonló a kanálba épített rotátorhoz, erről sorozatunk első cikkében írtunk részletesen.
Azonban, ha a billentését levetővé tévő eszközt a gyorscserélőbe építjük be, azzal valamennyi szerelékünk billenthetővé válik, hiszen az oldalirányú – azaz gémre merőleges – billentést nem a kanál, hanem ebben az esetben a gyorscserélő végzi. Ezáltal szerelékeinket nemcsak a gémhez mereven rögzítve, hanem oldalirányba elbillentve is használhatjuk. Így pedig a munkagép folyamatos újrapozícionálásán értékes munkaidőt spórolhatunk, akárcsak a szerelékek cseréjénél, vagy a hidraulikus csatlakozásoknál.
Mélyásó kanálról hidraulikus dönthető kanálra cserélni mindig nyűgös kissé: tömlőcsatlakozásokat ellenőrizni, megtisztítani, csatlakoztatni, stb. Ez mind megspórolható, hiszen a gyorscserélő fixen be van tömlőzve, a kanalakat többé már nem kell.
Korábban is voltak megoldások a gyorscserélő billentésére. De ezt az extra funkciót munkahengerrel oldották meg, ami függőlegesen a gém mellett elhelyezett munkahengerekkel történt.
A munkahengerrel történő billentés esetén a mozgástartomány maximum 100°. Gyorscserélőbe épített rotátorral a szerelék 2 x 90°-ban billenthető.
A rotátor egy kompaktabb, zárt rendszert alkot a munkahengeres kivitelhez képest, ezáltal jóval tartósabb, kevésbé sérülékeny.
A billentést lehetővé tévő gyorscserélők mozgatása ugyanúgy történik, mint a standard gyorscserélők esetében. Lehet teljesen hidraulikus rendszert is kialakítani: mind a rotátor, mind a gyorscserélő hidraulikusan mozgatható, és lehet vegyes rendszert: a rotátor hidraulikus, a gyorscserélő pedig mechanikusan nyitható-zárható.
Gyorscserélőbe épített billentő rotátor kompatibilitása
A gyorscserélőbe épített billentő rotátort minden olyan szerelékünkkel használhatjuk, amely az adott gyorscserélővel kompatibilis. Jellemzően így billenthetővé válhat a mélyásó kanál, iszapoló kanál, trapéz kanál és univerzális kanál, és finoman pozícionálható a raklapvilla is.
Kanálba épített billentő rotátor
A kanálba épített billentő rotátor egy szerelék billentését teszi lehetővé. A billentő rotátorral szerelt kanalak billentésének maximuma 180° ( 2 x 90°), azonban többféle, eltérő szögben billenthető kivitel is elérhető.
Melyik billentő megoldást válasszam?
Választásnál az első fontos szempont, hogy a munkaterületen szeretnénk-e többféle szereléket is billentve használni. Amennyiben erre nincs szükség, jó megoldás a kanálba épített billentő rotátor.
Ha azonban a billentés mellett az egyes szerelékek cserélhetősége is lényeges, akkor már érdemes a gyorscserélőbe épített kivitelek között válogatni.
Ár-érték arányban hosszútávon megérheti a gyorscserélőbe épített billentő rotátort választani, mert valamennyi kompatibilis szerelékünk billenthetővé válik. Segítségével a gépünk olyan új funkciókat tud ellátni, amikre korábban nem is gondoltunk (nagyobb területek szintezése, közműépítéseken keskeny kanalak használata, stb.).