Kotrógép kanalak pozícionálása – Billenthető gyorscserélővel
A piacon manapság rendkívül népszerűek a kanalak billentését lehetővé tevő szerkezetek, amelyek közvetlenül a gyorscserélőbe építhetők. Ezek az eszközök nem csak a szerelékek cseréjéhez szükséges időt rövidítik le, de a kanalak mozgatásával speciális, nehezen hozzáférhető feladatok elvégzésére is alkalmassá teszik a munkagépeket.
A kotró és rakodógép kanalak pozicionálásáról szóló cikksorozatunk korábbi részeiben már írtunk a kanálba épített billentő rotátorról, a gyorscserélőbe épített billentő rotátorról, valamint a gyorscserélőbe épített billentő-forgó rotátorról.
Cikksorozatunk jelenlegi, befejező részében a munkahengeres billenthető gyorscserélőről írunk, amely kedvező ára ellenére közel ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint a rotátoros gyorscserélő, ezért ár-érték arányban a piacon a legjobb választás.
A munkahengeres gyorscserélő mozgási tartománya oldalanként 40°
Ebben a cikkünkben bemutatjuk, hogy
- miben különbözik a munkahengeres gyorscserélő a rotátoros gyorscserélőtől,
- valamint, hogy mikor, melyik típusú szereléket érdemes választani.
Mi a különbség a rotátoros gyorscserélő és a munkahengeres gyorscserélő között?
Funkcionalitását tekintve a munkahengeres gyorscserélő nem sok tulajdonságában különbözik a rotátoros kivitelekétől. Az egyes változatok közötti különbségek a működési elvben, a technológiában és a beruházási költségekben keresendők.
Ebben a részben a munkahengeres gyorscserélők előnyeit és hátrányait a rotátoros gyorscserélővel összehasonlítva mutatjuk be.
Munkahengeres gyorscserélő előnyei
A munkahengeres gyorscserélő legnagyobb előnyét kedvező ára jelenti, ugyanis hozzávetőlegesen fele annyiba kerül, mint a billentő rotátoros változat, azonban a leggyakrabban felmerülő billentést igénylő feladatok elvégzésére ugyanúgy alkalmas.
A munkahengeres gyorscserélők egyszerű szerkezetek, ezáltal szervizelésük könnyen, bárhol megoldható.
Munkahengeres gyorscserélő egy JCB kotró-rakodógépen
Munkahengeres gyorscserélő hátrányai
A munkahengeres gyorscserélő – a rotátoros gyorscserélőhöz hasonlóan – a szerelékek oldalirányú mozgatását, billentését teszi lehetővé. Mozgástartománya oldalanként maximum 40°, tehát kisebb, mint a billentő rotátoros gyorscserélő esetében (2×90°).
A munkahengeres kivitel napi rendszerességű zsírzást igényel. Egyszerű szerkezete miatt a kanál és a gém csatlakozásánál nyitott, ezáltal valamivel sérülékenyebb, mint a tartósabb, kompakt szerkezetű rotátoros gyorscserélő.
Munkahengeres billenthető gyorscserélő kompatibilitása
A FAMO által gyártott munkahengeres billenthető gyorscserélő jelenleg kotró-rakodógépek esetében 6 és 9 tonna közötti munkagépekhez alkalmazható.
Segítségével minden már meglévő kanalunk, és egyéb eszközünk billenthető lesz. A továbbiakban nem lesz szükség hidraulikus billenthető kanálra, valamint a hidraulikus tömlők csatlakoztatása is megspórolható, hiszen a gyorscserélő fixen be van kötve.
A munkahengeres gyorscserélő szerkezet alján található mechanikus csapra fogó gyorscsatlakozónak köszönhetően nincs szükség átalakítóra a raklapvillák, kanalak és szerelékek csatlakoztatásához.
Melyik típusú gyorscserélőt válasszam?
A munkahengeres és a billentő rotátoros gyorscserélőnek is megvannak az előnyei és hátrányai. Gyorscserélők közötti választáskor az egyes típusok ára és mozgástartománya játssza a döntő szerepet.
A munkahengeres gyorscserélő mozgástartománya kisebb, de szinte minden feladat elvégezhető vele és jelentősen alacsonyabb a bekerülési ára, mint a billentő rotátoros gyorscserélőnek. Abban az esetben érdemes a rotátoros kivitelt választani, ha nagy billentési tartományra van szükségünk és a jelenleg a piacon elérhető legprofibb kivitelt szeretnénk, amiért arányosan többet is hajlandóak vagyunk áldozni.
A munkahengeres gyorscserélő bevetés közben
Munkahengeres gyorscserélők a FAMO-tól
Amennyiben munkahengeres gyorscserélőre van szüksége vagy kérdései merültek fel a fent leírtakkal kapcsolatban, keressen minket bizalommal!